The Blog Single

فرابوم برنده “نهال فین‌تک” در بخش راهکارهای تاثیرگذار در ارائه محصول فین‌تکی شد

فیناپ ۱۱

یازدهمین رویداد تعاملیفین‌تکی ایران فیناپ با محوریت بررسی روند توسعه فین‌تک ایران، با حضور جمعی از مدیران، متخصصان و کارشناسان حوزه‌های مالی، اصحاب رسانه و افراد متخصص و علاقه‌مند به حوزۀ فین‌تک، پنجشنبه اول اسفندماه ۹۸ در موزه ارتباطات ایران برگزار شد.

«صادق فرامرزی» مدیرعامل شرکت فرابوم، در فیناپ یازدهم در بخش راویان فیناپ دیدگاه‌ها و تجربیات خود در رابطه با لزوم داشتن تفکر باز در اکوسیستم فین‌تکی ایران را بیان کرد.

فرامرزی سخنرانی خود را با عنوان «تتو» مخفف Think Again Think Open ارائه کرد. وی در توضیح استفاده از این کلمه گفت: در سال ۱۳۹۳ موضوع خودساخته پین‌تک را مطرح کردم، امروز نیز مفهوم خودساخته خود Think Again Think Open یا همان تتو که به معنی (دوباره فکر کنید، باز فکر کنید) را معرفی می‌کنم.

مدیر عامل فرابوم افزود: در خیلی از مواقع ما باز فکر نمی‌کنیم. اولین مؤلفه باز فکرکردن بلوغاست و بلوغ از سرمایه اجتماعی می‌آید. بلوغ، یعنی اینکه بدانیم مسئول صرفا مقصر نیست. بلوغ ، یعنی اینکه بدانیم کاری که می‌خواهیم انجام دهیم تا چه حد برای خود و برای جامعه موثر واقع خواهد شد. بلوغ، یعنی به هنگام تصمیم‌گیری حداقل دو مؤلفه در ذهن داشته باشیم. بلوغ یعنی اینکه بدانیم کجا باید خوشبین و کجا بدبین باشیم. بلوغ، یعنی اینکه باید بفهمیم کیفیت مهم‌تر از کمیت است چرا که کمیت زاییده کیفیت پایدار خواهد بود. بلوغ، یعنی اینکه قدر مسیر و جایگاهی که داریم را بدانیم. ما باید بالغ شویم. باید به بلوغ برسیم تا بتوانیم به نوآوری و به تفکر باز دست یابیم.

فرامرزی در ادامه با اشاره به اینکه همه ما باید از خود شروع کنیم گفت: در سال ۱۳۹۰ کارمزد تراکنش‌ها را صفر کردیم. در آن زمان هیچکدام فکر نکردیم که تا چند سال بعد چه اتفاقی برای سیستم کارمزد خواهد افتاد. چراکه در حال حاضرکارمزد را کسی می‌گیرد که نقشی در آن ندارد.

یکی از موضوعاتی که فرامرزی به آن اشاره کرد مشکلات افراد در گرفتن وام فردی است. طریقه دریافت وام به راحتی برای مردم صورت نمی‌پذیرد و ما رتبه‌بندی اعتباری مناسبی در این مورد نداریم. در این مورد نیز باید باز فکر کنیم. برخی بانک‌ها وام‌دهی فردبه‌فرد را راه‌اندازی کرده‌اند، ولی بانک مرکزی از ترس اینکه بعداً اتفاقی برای آن بیفتد جلوی آن را می‌گیرد.

مدیرعامل فرابوم در ادامه به موج گسترده ایجاد مراکز نوآوری و فراگیر شدن استارت‌آپ‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: زمانی موج تاسیس مراکز نوآوری توسط بانک‌ها به راه افتاد و وی‌سی‌هایزیادی نیز برای حمایت از استارت‌آپ‌ها دست به کار شدند و بدون درنظر گرفتن شرایط و صرفا به جهت موجی که برای حمایت از استارت‌آپ‌ها به راه افتاده بود اقدام به دراختیار گذاشتن پول‌های کلان به آنها کردند و این درحالی بود که استارت‌آپ‌ها به دلیل این حمایت بی‌چون و چرا نتوانستند پذیرای شکستکه جزو لاینفک وجودی هر استارت‌آپی است باشند و بسیاری از آنها اقدام به مهاجرت کردند.

فرامرزی در پایان تصریح کرد: ضرورت دارد تا برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف تجربیات خود را در اختیار نسل جدید، (نسل Z) گذاشته و از آنها که نسل آینده سیستم مالی کشور هستند بخواهیم که باز فکر کنند. وی همچنین از تمامی افراد حاضر در جلسه خواست که تحت هر شرایطی دوباره فکر کنند ، باز فکر کنند“.

جایزه نهال فین‌تکایران، خاتمه‌بخش فیناپ یازدهم بود که در دو بخش کمیته داوران و آراء مردمی جوایزی را به افراد و نهادهای برگزیده اهداء کرد. شرکت فرابوم به انتخاب بخش داوری به عنوان شرکت برگزیده راهکارهای تاثیرگذار در بخش ارائه محصول در حوزه فین‌تک معرفی شد و کاوه رعدی به عنوان نماینده این شرکت جایزه نهال فین‌تک را دریافت کرد.

گفتنی است؛ شرکت (فرابوم) شرکت مشترک گروه توسن، گروه سداد و گروه بهسازان فردا است که در راستای ارائه سرویس‌های بانکداری باز و گسترش بانکداری دیجیتال خرداد ماه 98 تاسیس شد.