The Blog Single

نامداری: فعالان فین‌تک دربرابر فقر مسئولیت دارند

فیناپ ۱۱

یازدهمین رویداد فیناپ با محوریت بررسی روند توسعه فین‌تک ایران طی سال‌های گذشته، با حضور جمعی از مدیران، متخصصان و کارشناسان حوزه‌های مالی، اصحاب رسانه و افراد متخصص و علاقه‌مند به حوزۀ فین‌تک، پنجشنبه اول اسفندماه ۹۸ در موزه ارتباطات ایران برگزار شد.

نیما نامداری، معاون توسعه و نوآوری شرکت ارتباط فردا یکی از سخنرانان یازدهمین رویداد فیناپ بود که به بیان دیدگاه‌های خود درباره فقر و فین‌تک پرداخت. وی دغدغه خود را توجه به فقر در کشور دانست و به مفهوم فقر و فراگیری مالی اشاره کرد.

معاون توسعه و نوآوری شرکت ارتباط فردا، با بیان اینکه فقر در ایران مفهومی بسیار فراگیر دارد گفت: زمانی که شما می‌بینید همه افراد یک کارت بانکی دارند این تصور حاصل می‌شود که اوضاع در ایران از نظر تبادلات مالی بسیار خوب است و این درحالی است که از نظر فراگیری مالی در کشور ضعف‌های زیادی وجود دارد.

وی در ادامه به مثال‌هایی درباره فین‌تک و معادله دخل و خرج خانوارها اشاره کرد و گفت: در حوزه پس‌انداز و پرداختِ شخصی که حوزه‌های درآمدزایی محسوب می‌شوند همچنان با خلاء حضور فناوری‌های نوین و استارت‌آپ‌های فین‌تکی مواجه هستیم و علاوه بر این در حوزه اینشورتک و بیمه نیز جای فعالیت زیادی وجود دارد که این موضوع تا حد بسیار زیادی مغفول مانده است.

نامداری با بیان اینکه اینطور به نظر می‌رسد که ما با واژه‌ها تعارف داریم گفت: ایران در حال فقیرتر شدن است و متاسفانه در بدنه حاکمیت دغدغه فقر دیده نمی‌شود و این درحالی است که اقتصاد ملی و مردم ما روز به روز فقیرتر شده‌اند.

وی افزود: اکنون نیمی از خانوارهای ایرانی درآمد کمتر از هزینه‌های ضروری دارند و بی‌تردید همه ما حداقل در دهک نهم و دهم هستیم و متاسفانه پایداری فقر در یک جامعه ۸۰ میلیونی دیده می‌شود و از سوی دیگر نیز تمرکز فین‌تکی‌ها در ایران بر روی حوزه پرداخت است و این موضوع خوبی نیست چراکه غالبا به ثروتمندان کمک می‌کند و جنبه‌های دیگر فین‌تک نظیر وام‌دهی که مورد نیاز اقشار بیشتری از مردم است مغفول مانده است.

معاون توسعه و نوآوری شرکت ارتباط فردا، در پایان اظهار امیدواری کرد که رویدادهای فین‌تکی و استارت‌آپی بتوانند مخاطبان خود را درخصوص مفهوم فقر و ضرورت فقرزدایی هدایت کرده تا بتوان از ظرفیت‌های فناوری‌های نو در این خصوص در کشور هرچه بیشتر بهره جست.

به اینستاگرام فیناپ به پیوندید
close-link