The Blog Single

کرادفاندینگ مسکن، حلقه مفقوده فین‌تک در ایران

فیناپ ۱۱

«علیرضا ذوالفقاری» مدیرعامل استارت‌آپ کیلید، در یازدهمین رویداد فیناپ که اول اسفندماه ۹۸ با حضور جمعی از مدیران، متخصصان و کارشناسان حوزه‌های مالی و فین‌تکی برگزار شد، به عنوان سخنران به بیان دیدگاه خود درباره فناوری املاک، «Proptech» پرداخت.

ذوالفقاری، گفت: «Proptech» یا همان Property technolog ، فناوری املاک است و در تعریف مفاهیمی همچون وام مسکن، توکنایز کردن و کراودفاندیگ مشترکاتی با مفهوم فین‌تک دارد.

مدیرعامل کیلید همچنین به زمینه فعالیت Proptech اشاره کرد و افزود: شرکت‌هایی که در بخش ساختمان هوشمند، خانه هوشمند، بهینه کردن مدیریت ساختمان فعالیت می‌کنند از فناوری املاک در فعالیت‌های خود بهره می‌جویند و همچنین عده‌ای دیگر هم در زمینه مشاور املاک و استفاده بهینه از آن فعالیت می‌کنند. وی به خریدوفروش و معاملات مسکن نیز اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون پلتفرم‌هایی در این زمینه موجود است که دربرگیرنده مفهوم Proptech است.

وی با بیان اینکه هسته اصلی همه کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات، داده و APIها هستند گفت: اولین مرحله Proptech، پلتفرم‌های B2B و C2C بودند که در دهه 90 میلادی به منظور سر و سامان دادن آگهی‌ها و نیازمندی‌ها شکل گرفت.

به‌گفته ذوالفقاری داده در Proptech نقش اصلی را بازی می‌کند و در همه بخش‌های Proptech مهم است.

ذوالفقاری با بیان اینکه عجیب است در ایران هنوز پلتفرم‌هایی برای کرادفاندینگ مسکن وجود ندارد گفت: بازار کرادفاندینگ مسکن سال 2018 در دنیا در حدود ۵/۵ میلیارد دلار برآورد شد. مدیرعامل استارت‌آپ کیلید وعده داد که در اردیبهشت ماه سال آینده اپلیکیشن جدید کیلید برای ارزیابی هوشمندانه قیمت خانه بدون نیاز به کدپستی یا آدرس، راه‌اندازی شود.

به اینستاگرام فیناپ به پیوندید
close-link